Transferujeme z univerzity do praxe

Vyvinuli jsme druhou generaci cyklobundy. Na podzim bude v prodeji

06/2017

Pohyb v dopravě by měl být pro cyklisty nyní mnohem bezpečnější. Katedra oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci představila novou reflexní bundu druhé generace, kterou vyvíjela spolu se společností Applycon.

Stejně jako bunda první generace z roku 2014 svítí a signalizuje změnu směru. „Systém je ale výrazně jednodušší. Není potřeba nic mačkat, protože světelné signály se zapnou při pohybu rukou, kterým je cyklista ze zákona povinen ukazovat změnu směru jízdy. Stačí se obléknout a vyjet,“ říká Antonín Havelka z katedry oděvnictví. Díky tomu bude bunda podle něj také výrazně levnější než první model. Na trhu by se měly nové cyklobundy objevit na podzim roku 2017. Více zde.

Vyvinuli jsme novou diagnostiku porušení bezpečnostních plomb. Projekt zadala liberecká firma Euroseal, a. s.

03/2017

V nové metodě uplatňuje tým Aleše Richtera počítačovou tomografii (mikro-CT). Odhalí tak i sebemenší, jinou metodou nezjistitelné poškození. Ve společném projektu podpořeném ministerstvem vnitra se nyní naši vědci soustředí také na vývoj nové bezpečnostní plomby s využitím elektroniky. Více.

Mobilní protipovodňový systém jsme vyvinuli spolu s JaP-Jacina, s.r.o.

01/2017

Nový systém lze rychle nainstalovat i odinstalovat, nepotřebuje téměř žádnou údržbu a lze ho dobře skladovat. Je ideální tam, kde si obyvatelé záplavami či přívalovými dešti sužovaných oblastí nepřejí být ohrazeni nevzhlednou protipovodňovou bariérou. Nové typy mobilních protipovodňových hrazení bez spodní stavby vyvíjí tým Michala Petrů.

Spolu s mnichovohradišťskou firmou zkonstruoval náš tým také protipovodňovou desku k instalaci do dveří či oken. Více.

Nanomebrána profiltruje odpadní vodu na pitnou

09/2016

Ve spolupráci s libereckou firmou BMTO vyvinuli naši vědci pod vedením Jakuba Hrůzy vysoce účinný filtr z nanovlákenných membrán. Filtr z nanovláken je několikanásobně hustší než konvenční filtry, a je tedy účinnější. Zachytit může nejen mechanické nečistoty, ale i bakterie. Dokáže proto nejen dešťovou, ale i odpadní vodu přefiltrovat na pitnou. Účinnost filtrace lze nastavit podle individuálních potřeb. Filtr z nanomebrán je jediný svého druhu na světě a je již v prodeji. Uplatní se v průmyslových podnicích i v čistírnách odpadních vod, využijí ho ale i domácnosti. Více.

Navrhli jsme a instalovali základové bloky do zkušebny vozů Škoda Auto, a. s.

12/2012

Tři základové bloky včetně pneumatických vibroizolačních uložení pro testovací zařízení nově otevřené dynamické zkušebna mladoboleslavské automobilky navrhli a instalovali naši strojaři pod vedením profesora Pešíka.

Testovací zařízení umožňují simulace jízdních podmínek a odpružené základové bloky izolují vznikající silné vibrace a dynamické síly od budovy zkušebny. Vývojový tým zvolil unikátní řešení, díky kterému se základové bloky mohou přesně naladit na konkrétní zkoušku. Na základových blocích z naší univerzity se zkoušela i nová Škoda Rapid a také nejnovější model vozu Škoda Octavia. Více.

Příklady transferu neustále aktualizujeme.