Advokát Adam Hlaváč o GDPR v transferu technologií

Univerzitní život i transfer technologií z univerzit ven je propojen se zpracováním množství osobních údajů. Advokát Adam Hlaváč přednášel o GDPR a jeho roli v transferu technologií.

Na přednášku 12. dubna 2019 pozval advokáta z advokátní kanceláře Máchal & Bobek tým projektu Efektivní proces transferu technologií na Technické univerzitě v Liberci.

Přednášku měl v době, kdy Senát neodsouhlasil znění zákona o ochraně osobních údajů a vrátil ho s připomínkami. Nařízení o GDPR je platné od května 2018 pro členské státy EU, je však na jednotlivých členech, jakým způsobem ho zapracují do své legislativy.

„V návrhu ze senátu je počítáno s tím, že veřejný subjekt usazený v České republice, ať už města, kraje, nemocnice, nebo například veřejné vysoké školy pokutu za nedodržení GDPR dostat nemohou,“ uvedl Hlaváč. Dodal, že Úřad pro ochranu osobních údajů bude moci veřejným institucím uložit napravení pochybení v oblasti GDPR, například účinněji zorganizovat správu dat apod. Znění zákona i se zapracovanými změnami čeká v těchto dnech na podpis prezidenta.

„Když ovšem například jako výsledek transferu technologií vznikne na univerzitě s.r.óčko, které s vynálezem nebo licencí dále obchoduje, budou se na něj sankce za nedodržení GDPR vztahovat jako na klasickou právnickou osobu,“ dodal Hlaváč.

Advokát Adam Hlaváč na liberecké univerzitě