logo CPTT

 

Transferujeme z univerzity do praxe

Testujeme baterie pro elektrokola Apache

 

12/2018

Pro společnost BP Lumen, která vyrábí jednu z nejznámějších tuzemských značek elektrokol Apache, testujeme baterie.
V České republice se v roce 2017 prodalo okolo 35 tisíc elektrokol, za rok 2018 vyjdou podle předběžných odhadů čísla o desítky procent vyšší. Oproti dřevním dobám elektrocyklistiky navíc v posledních pěti letech výrazně klesly ceny baterií.
I proto se firma BP Lumen, která vyrábí tuzemská kola Apache, obrátila na naše odborníky. „Firmě poskytujeme technologickou podporu při ověřování parametrů elektrických komponent elektrokol. Provádíme komplexní rozbor návrhu baterií a posouzení vlastností použitých součástí,“ říká Pavel Jandura z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM TUL, který se elektromobilitou dlouhodobě zabývá.
„Při tom využíváme dlouhodobých zkušeností v testování elektrochemických článků i celých baterií a špičkového laboratorního vybavení TUL,“ doplňuje.

 

 

 

Protipožární uzávěry vydrží víc, než žádají normy

 

06/2018
Spolupracujeme na vývoji protipožárních uzávěrů s firmou Jap-Jacina, které vydrží při atestu plamenem o teplotě 1200 °C více jak 90 minut, aniž by propustily oheň, žár nebo kouř. Unikátní protipožární řešení vyvíjené díky dotaci Ministerstva vnitra je již v patentovém řízení.
„Při požáru bytu teplota stoupne za 15 minut na cca 800 °C a během další doby narůstá až přes 1000 °C. Proto je důležitá bezpečná úniková cesta pro evakuaci osob, oddělená od ostatních prostor požárními uzávěry, které brání průniku tepla a případně zakouření,“ uvádí klíčový řešitel projektu za společnost JaP-Jacina, s. r. o., její technický ředitel Jaroslav Sieratovski.
Spolupráce TUL a Jap-Jacina, s. r. o., umožnila vyvinout rychloběžná protipožární vrata, která při atestu v akreditované zkušebně vydržela působení plamene přes 92 minut, splňují tedy evropskou normu EI 90. Nad řešením náročného úkolu se na naší univerzitě sešel pod vedením doktora Tomáše Martince a docenta Michala Petrů z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) Technické univerzity v Liberci multioborový tým, ve kterém jsou zastoupeni také odborníci z fakulty strojní a fakulty textilní – jsou mezi nimi Ondřej Novák, Ladislav Ševčík a Vladimír Kovačič.
Více zde.

 

 

 

Vyvinuli jsme druhou generaci cyklobundy. Na podzim bude v prodeji

 

06/2017

Pohyb v dopravě by měl být pro cyklisty nyní mnohem bezpečnější. Katedra oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci představila novou reflexní bundu druhé generace, kterou vyvíjela spolu se společností Applycon.

Stejně jako bunda první generace z roku 2014 svítí a signalizuje změnu směru. „Systém je ale výrazně jednodušší. Není potřeba nic mačkat, protože světelné signály se zapnou při pohybu rukou, kterým je cyklista ze zákona povinen ukazovat změnu směru jízdy. Stačí se obléknout a vyjet,“ říká Antonín Havelka z katedry oděvnictví. Díky tomu bude bunda podle něj také výrazně levnější než první model. Na trhu by se měly nové cyklobundy objevit na podzim roku 2017. Více zde.

 

 

 

Vyvinuli jsme novou diagnostiku porušení bezpečnostních plomb. Projekt zadala liberecká firma Euroseal, a. s.

 

03/2017

V nové metodě uplatňuje tým Aleše Richtera počítačovou tomografii (mikro-CT). Odhalí tak i sebemenší, jinou metodou nezjistitelné poškození. Ve společném projektu podpořeném ministerstvem vnitra se nyní naši vědci soustředí také na vývoj nové bezpečnostní plomby s využitím elektroniky. Více.

 

 

Mobilní protipovodňový systém jsme vyvinuli spolu s JaP-Jacina, s.r.o.

 

01/2017

Nový systém lze rychle nainstalovat i odinstalovat, nepotřebuje téměř žádnou údržbu a lze ho dobře skladovat. Je ideální tam, kde si obyvatelé záplavami či přívalovými dešti sužovaných oblastí nepřejí být ohrazeni nevzhlednou protipovodňovou bariérou. Nové typy mobilních protipovodňových hrazení bez spodní stavby vyvíjí tým Michala Petrů.

Spolu s mnichovohradišťskou firmou zkonstruoval náš tým také protipovodňovou desku k instalaci do dveří či oken. Více.

 

 

Nanomebrána profiltruje odpadní vodu na pitnou

 

09/2016

Ve spolupráci s libereckou firmou BMTO vyvinuli naši vědci pod vedením Jakuba Hrůzy vysoce účinný filtr z nanovlákenných membrán. Filtr z nanovláken je několikanásobně hustší než konvenční filtry, a je tedy účinnější. Zachytit může nejen mechanické nečistoty, ale i bakterie. Dokáže proto nejen dešťovou, ale i odpadní vodu přefiltrovat na pitnou. Účinnost filtrace lze nastavit podle individuálních potřeb. Filtr z nanomebrán je jediný svého druhu na světě a je již v prodeji. Uplatní se v průmyslových podnicích i v čistírnách odpadních vod, využijí ho ale i domácnosti. Více.

 

 

Navrhli jsme a instalovali základové bloky do zkušebny vozů Škoda Auto, a. s.

 

12/2012

Tři základové bloky včetně pneumatických vibroizolačních uložení pro testovací zařízení nově otevřené dynamické zkušebna mladoboleslavské automobilky navrhli a instalovali naši strojaři pod vedením profesora Pešíka.

Testovací zařízení umožňují simulace jízdních podmínek a odpružené základové bloky izolují vznikající silné vibrace a dynamické síly od budovy zkušebny. Vývojový tým zvolil unikátní řešení, díky kterému se základové bloky mohou přesně naladit na konkrétní zkoušku. Na základových blocích z naší univerzity se zkoušela i nová Škoda Rapid a také nejnovější model vozu Škoda Octavia. Více.

 

 

Příklady transferu neustále aktualizujeme.